Blizny potrądzikowe

Blizny potrądzikowe to jeden z największych problemów dermatologicznych, jakie powstają w obrębie twarzy. Wystarczy zapoznać się ze statystykami, zgodnie z którymi nawet 80% młodzieży boryka się z samym trądzikiem a aż 25%  z nich wymaga pomocy lekarskiej – jak widać blizny mogą być więc prawdziwym utrapieniem i schorzeniem wręcz powszechnie występującym.

 

Jakie są blizny potrądzikowe?

 

To głównie blizny zanikowe, które pojawiają się typowo w stanach zapalnych skóry. Po trądziku mogą pojawić się jednak także keloidy, które mają tendencję do rozrastania się poza obręb uszkodzonej tkanki skórnej czy blizny przerostowe, które powstają dokładnie w miejscu uszkodzonej tkanki.

Blizny mogą być gładkie, ale występują też w postaci wgłębień czy uwypukleń skóry. Nierzadko są jasne, pojawiać się na nich mogą guzy czy czerwone krostki.

Właśnie dlatego, że blizny potrądzikowe przyjmują tak różną postać to dermatolog powinien dobierać kurację leczniczą w sposób indywidualny, biorąc pod uwagę kondycję zdrowia każdego pacjenta. Co więcej, okazuje się, że nie wszystkie blizny da się w 100% usunąć. Jak przyznają specjaliści –

„zatrudniamy doskonałych lekarzy, ale trzeba uczciwie powiedzieć, że nie są oni cudotwórcami. W niektórych przypadkach konieczne są całe serie zabiegów i zawsze wspólnie z pacjentem ustalamy ich terminy. Bywa bowiem tak, że terapia jest wielotygodniowa, ale warto zdecydować się na całą serię zabiegów, która minimalizuje ryzyko nawrotów blizn”

– podkreśla dr Igor Michajłowski.

 

Jak usuwać blizny potrądzikowe?

 

Nierzadko walka z bliznami po trądziku trwa wiele lat, przeważnie jednorazowa kuracja to kilka miesięcy wzmożonych działań. Pamiętajmy, że najlepsze efekty osiągnąć można wykorzystując  kilka metody leczniczych jednocześnie.

Zainteresowany zabiegiem? Sprawdź : Usuwanie blizn po trądziku

Dzisiaj zabiegi chirurgiczne stosuje się jedynie w skrajnych przypadkach. Dużo częściej korzysta się z nieinwazyjnych i całkowicie bezpiecznych zabiegów, które wykazują podobną skuteczność. Mowa tutaj między innymi o laseroterapii – zaleca się minimum 6 zabiegów w równych odstępach czasu a każdy z nich przyczynia się do spłycenia blizny. Pomocne stają się również zabiegi kriochirurgiczne oraz terapia uciskowa.

Coraz częściej dermatolodzy zalecają również leczenie farmakologiczne – tutaj wykorzystuje się preparaty silikonowe oraz maści o działaniu ściągającym i przeciwzapalnym. Środki te bardzo często zawierają kwas retinowy oraz wyciąg z cebuli morskiej. Dużą skutecznością charakteryzują się również zabiegi z wykorzystaniem zabiegów i preparatów z zakresu medycyny estetycznej. Tutaj wymienić można chociażby mikrodermabrazję czy toksynę botulinową, czyli popularny botoks.

 

Trzeba pamiętać, że tylko skojarzone leczenie może przynieść oczekiwane efekty. Wszystkie metody wykorzystywane pojedynczo nie przyniosą dostatecznych rezultatów. Pamiętajmy, że pacjent musi uzbroić się w cierpliwość bowiem korzystne skutki zabiegów najczęściej widoczne są po wykonaniu ich całej serii. Dzięki temu blizny nie tylko zostają niwelowane, ale nie dopuszcza się także do pojawiania ich nawrotów.

Źródła:

http://sposobynazdrowie.info.pl/zabiegi-kosmetyczne/blizny-potradzikowe/
http://poradnikzdrowia.net/blizny-potradzikowe/