Trądzik różowaty to bardzo częste schorzenie pojawiające się na skórze kobiet będących w ciąży. Taka sytuacja spowodowana jest wówczas obecnością zmian hormonalnych, na skutek których skóra ulega pewnym przeobrażeniom. Trądzik różowaty jest schorzeniem bardzo trudnym do leczenia w normalnej sytuacji, natomiast gdy pojawia się u kobiet ciężarnych zadanie to staje się proporcjonalnie trudniejsze. Większość metod radzenia sobie z trądzikiem, jest wówczas niedozwolona. Ograniczenie to wynika z faktu, że preparaty lecznicze wykorzystywane w leczeniu dolegliwości zawierają substancje, które mogą stanowić zagrożenie dla rozwijającego sie w łonie matki dziecka. Kobiety w ciąży bezwzględnie nie mogą wówczas stosować środków zawierających tetracykliny, izotretinoinę, tretinon, triklosan, nadtlenek benzoilu, a także kwas salicylowy. Nie należy także złuszczać skóry z użyciem kwasów.
Jak przebiega trądzik różowaty?
Trądzik różowaty jest schorzeniem przebiegającym wieloetapowo. W sytuacji pojawienia się tej dolegliwości u kobiet w ciąży, ważną kwestią staje się konieczność zapobiegania rozwojowi choroby, w najwcześniejszym stadium jej pojawienia się. Wczesne podjęcie działań leczniczych przyczyni się do uzyskania lepszych efektów. Wyróżnić można następujące stany rozwoju określonej jednostki chorobowej: przed rozwojem choroby, rumieniowy (złuszczenie skóry, zaczerwienienie, a ponadto pieczenie), grudkowy (wykwity ropne), a także przerostowy (rzadko wystepuje w przypadku ciężarnych kobiet).
Jak leczyć trądzik różowaty w ciąży?
Kobiety ciężarne, w przypadku których doszło do powstania pierwszych objawów choroby, powinny w pierwszej kolejności zastosować preparaty majace działanie uszczelniające naczynia krwionośne. Działanie takie mają głównie witaminy C, B6 oraz B2, ponadto napary z kasztanowca i szałwi. Warto także zwrócić uwagę na codzienne oczyszczanie cery. Do tego celu należy wykorzystywać preparaty oparte na naturalnym składzie. Wśród składników wymienić można wodę termalną, wyciąg ziołowe (wyciąg z pestek dyni, lukrecja), krzemionki, kompleks cynkowy, prowitamina B5. Przyczyniają się one do skutecznego oczyszczania cery oraz regulacji pH skóry. Działają łagodząco na zmiany trądzikowe oraz likwidują stan zapalny.
Trądzik różowaty w ciąży leczony może być także za pośrednictwem peelingu enzymatycznego, wykonywanego dwa lub trzy razy w tygodniu. Peeling enzymatyczny oparty na bazie bromelainy albo papainy jest bezpieczny dla rozwoju płodu, a ponadto wpływa na odpowiednie oczyszczanie cery z martwego naskórka. Peeling taki przyczynia sie do normalizacji gruczołów, a także przygotowuje skórę do kolejnych działań pielęgnacyjnych.
Bardzo ważną kwestią jest codzienne nawilżanie cery dotkniętej trądzikiem różowatym. Trądzik różowaty w ciąży można leczyć wykorzystując do tego celu kremy majace w swoim składzie naturalne składniki, np. zieloną herbatę, lukrecję, miłorząb japoński i inne.
Domowe sposoby
W skutecznej walce z trądzikiem różowatym dobrym rozwiązaniem są sposoby domowe. Dobre rezultaty osiągniemy przez stosowanie naturalnych olejków z drzewa herbacianego lub lawendowego. Olejki te przyczyniają sie do likwidacji stanów zapalnych, mają ponadto działanie antybakteryjne. Do przemywania cery wykorzystuje się napary ziołowe z rumianku oraz bratka. Dobre rezultaty przynoszą różnego typu naturalne maseczki, np. z płatków owsianych, ogórka, kurkumy i inne. Doskonałym rozwiązaniem jest także wyciąg lub żel z aloesu.
Należy również zadbać o prawidłową dietę. Spożywane pokarmy powinny być bogate w witaminę A, E, a także witaminy z grupy B oraz nienasycone kwasy tłuszczowe. Konieczna staje się wówczas rezygnacja z pikantnych potraw. Dieta powinna byc bogata w produkty mające alkalizujace działanie na organizm, a więc należy spożywać kasze oraz warzywa. Bardzo ważną kwestią jest zapewnienie organizmowi odpowiedniej ilości wody.
Knieczna jest również aktywność fizyczna. Kobiety w ciąży powinny wykonywać ćwiczenia przyczyniające sie do wzmacniania mieśni, poprawy krążenia, zmniejszenia stresu. Oczywiście należy pamiętać, że w przypadku określonej jednostki chorobowej należy pozostawać pod stałą opieką dermatologiczną.
Leave a Reply