Blizny patologiczne, takie jak keloidy, blizny przerostowe czy zanikowe bezwzględnie należy usuwać. Niestety, zmiany skórne tego rodzaju powstają zawsze wskutek nieprawidłowej reakcji organizmu na uraz. Blizny są więc nie tylko mało estetyczne, ale niejednokrotnie prowadzą też do bólu, ciągłego uczucia napięcia skóry czy rozrastania. Warto też wiedzieć, że blizny są często wypukłe, przez co narażają ciało na kolejne urazy.
Czym są blizny patologiczne?
To przede wszystkim blizny przerostowe, które pojawiają się w miejscu uszkodzenia skóry. Na skórze pojawiają się też często keloidy, które potrafią wystąpić również poza obszarem uszkodzonej tkanki. Wyróżniamy także blizny zanikowe, które pojawiają się w wyniku stanów zapalnych skóry, na przykład trądziku.
Blizny powstają zawsze, kiedy rana przebiega poprzecznie do linii napięcia skóry. Pamiętajmy też o tym, że blizny patologiczne mogą być wynikiem szczepienia czy poparzeń skóry. Występują zawsze tam, gdzie skóra jest delikatna: to twarz, obręcz barkowa, płatki uszu, staw skokowy czy mostek.
Jak zdiagnozować blizny patologiczne?
Rozpoznaniem zajmują się przede wszystkim dermatolodzy. Chociaż blizny powstają przez okres nawet 6 miesięcy to nie są trudne w diagnozie.
Początkowo blizna jest czerwona, potem staje się jasna tak jak skóra bądź nawet jaśniejsza. Warto dodać, że w procesie tworzenia się blizny synteza kolagenu jest nawet 20- krotnie wyższa niż w przypadku zdrowej tkanki skóry.
Sprawdź także: Efekty mikrodermabrazji
Blizny patologiczne są najczęściej gładkie, skóra jest błyszcząca. Nie zawsze są one jednak równoległe ze skórą, bardzo często są wypukłe.
Tego rodzaju zmiany skórne są nie tylko szpecące nasze ciało. Bardzo często powodują też dyskomfort fizyczny – powodują ból, swędzenie, towarzyszy uciążliwe uczucie napięcia skóry.
Jak leczyć blizny patologiczne?
Niestety, niepocieszającym jest fakt, iż blizny patologiczne lubią się rozrastać i nawracać. W przypadku złego doboru metody ich usunięcia ryzyko nawrotów sięga nawet 80%. Właśnie dlatego tak ważny jest profesjonalizm dermatologów i podjęcie kroków w celu doboru tych właściwych sposobów na walkę z bliznami patologicznymi, nierzadko skuteczne okazuje się być łączenie i stosowanie kilku metod ich usuwania jednocześnie.
„Bardzo ważne jest więc doświadczenie kliniczne lekarza. Proces leczenia blizn patologicznych doskonale pokazuje, że w dermatologii cały czas trzeba się rozwijać, uczyć nowych rzeczy i być na bieżąco z osiągnięciami świata naukowego.
Tylko to pozwala na zapewnienie pacjentowi pełnego komfortu oraz najskuteczniejszego leczenia i tylko lekarzy o takich predyspozycjach i podejściu do zawodu zatrudniamy”
– podkreśla dr n. med. Igor Michajłowski z Clinica Dermatologica w Gdańsk
W usuwaniu blizn patologicznych stosuje się najczęściej:
- laseroterapię,
- krioterapię,
- radioterapię,
- terapię uciskową,
- preparaty silikonowe,
- wycięcia chirurgiczne.
O podjęciu odpowiedniej metody bądź łączeniu kilku jednocześnie może zadecydować tylko specjalista. Dzięki temu nie dopuszcza się do nawrotów blizn a pacjent może cieszyć się znowu perfekcyjnym wyglądem.
Artykuł powstał przy współpracy z portalem http://poradnikzdrowia.net/
Źródła: