Cukrzyca jest poważną chorobą, która niesie ze sobą wiele powikłań.

Cukrzyca jest poważną chorobą, która niesie ze sobą wiele powikłań. Często to właśnie one objawiają się najwyraźniej i stanowią bezpośrednią przyczynę rozpoznania cukrzycy u pacjenta. Najsilniej na nieprawidłową glikemię reaguje skóra. W przebiegu choroby staje się ona nadmiernie wysuszona, łuszczy się i swędzi, jest niezwykle wrażliwa. Traci swoje naturalne bariery ochronne i łatwo ulega uszkodzeniu. Jest to dotkliwe dla diabetyka, ponieważ wszelkie rany i zadrapania, nawet niewielkie, bardzo długo i ciężko się goją. Jak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja skóry u cukrzyka?

 

Niezwykle ważnym czynnikiem jest dbałość o codzienną higienę, to jest kąpiel oraz zmianę bielizny. Po każdej zażytej kąpieli osoba chora powinna bardzo dokładnie osuszyć ciało (zwracając szczególną uwagę na pachwiny oraz przestrzeń między palcami u stóp). Gdy skóra będzie już sucha, kolejnym krokiem w pielęgnacji jest jej nawilżenie.

Diabetycy zmuszeni są do rozsądnego dobierania kosmetyków pielęgnacyjnych. Obecność niepożądanych substancji, takich jak silnych detergentów bądź substancji zapachowych może przyczynić się do podrażnienia i tak już narażonej na reakcje alergiczne skóry. Jedną z najważniejszych kwestii w pielęgnacji jest nawilżenie. Można zdecydować się na stosowanie specjalnie przeznaczonych dla diabetyków linii produktów, które są oferowane przez kilka firm kosmetycznych. Równie dobrze można jednak świadomie czytać składy na etykietach – każdy produkt zawierający mocznik, kwas mlekowy lub alantoinę będzie działał na korzyść skóry cukrzyka.

Dobroczynne działanie wykazują również te preparaty, które oparte zostały na parafinie – wytwarza ona bowiem na skórze film, który nie pozwala na szybką ucieczkę wody z naskórka.

Sprawdź także: Mikronakłuwanie przywróci młodość skórze

Brak odpowiedniej dbałości o stan skóry może doprowadzić do poważniejszych powikłań, zwłaszcza jeśli chodzi o stopy. Nie powinno się dopuścić do sytuacji, w której skóra lub paznokcie stóp zostaną zaatakowane przez grzybicę – ta choroba bowiem u diabetyków jest niezwykle ciężka do wyleczenia. W profilaktyce pomoże zachowanie podwyższonych standardów higieny, unikanie chodzenia boso oraz rezygnacja z wizyt w publicznych pływalniach.

 

Oczywiście kluczowym czynnikiem jest również utrzymywanie samej cukrzycy w ryzach, to znaczy dążenie do zachowania zrównoważonego poziomu cukru we krwi. Sama pielęgnacja nie wystarczy, należy stosować się do wszystkich wskazań diabetologa.

Artykuł powstał przy współpracy z redaktorami portalu http://leczymydzieciaki.pl/