Nietrzymanie moczu dotyka zarówno kobiety, jak i mężczyzn. O ile w wypadku pań zwykle przyczyną są zmiany hormonalne, wcześniejsze porody, a także częste infekcje układu moczowego, to u panów problem tkwi w przeroście gruczołu krokowego, ale także w wyniku nadaktywnego pęcherza. Bez względu na płeć, problem nietrzymania moczu zawsze jest powodem wstydu. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni unikają wizyty u specjalisty i konfrontacji z problemem, a wystarczyłaby wizyta w poradni nietrzymania moczu, aby skutecznie pozbyć się tej krępującej dolegliwości.
Leczeniem nietrzymania moczu zajmują się ginekolodzy i urolodzy. Nie warto zwlekać z wizytą u specjalisty i wdrożeniem odpowiedniego leczenia. Im szybciej otrzymamy pomoc, tym prędzej uda się rozwiązać wstydliwy problem. Poradnia nietrzymania moczu to miejsce, w którym na pewno każdy pacjent znajdzie rozwiązanie swojego kłopotu. Lekarz specjalista na podstawie wywiadu lekarskiego i przeprowadzonych badań postawi trafną diagnozę i wdroży skuteczne leczenie.
Większość pacjentów borykających się z nietrzymaniem moczu obawia się, że jedynym sposobem leczenia jest zabieg operacyjny. Oczywiście może się on okazać niezbędny, ale zwykle stosuje się także inne, skuteczne metody leczenia tej wstydliwej przypadłości. W zależności od zaawansowania choroby można dopasować indywidualną terapię dla konkretnego pacjenta. W grę wchodzą zarówno ćwiczenia mające na celu wzmocnienie mięśni dna miednicy, ale także nieinwazyjne zabiegi, przy pomocy nowoczesnej aparatury medycznej.
Sprawdź także: Jak zadbać o cerę podczas podróży w góry?
Jednym z najczęstszych metod stosowanych przy wysiłkowym nietrzymaniu moczu jest elektrostymulacja. Zabiegi wykonuje się urządzeniem wykorzystującym prąd elektryczny o konkretnych parametrach. Pęcherz moczowy jest w ten sposób stymulowany do intensywnych skurczów. Zabieg ma za zadanie wzmocnić jego pracę, a zarazem przywrócić kontrolę nad oddawaniem moczu.
Dobre efekty leczenia uzyskuje się stosując biofeedback. Ta nowatorska metoda znajduje zastosowanie w leczeniu nietrzymania moczu. Polega ona na zastosowaniu odpowiedniej aparatury, za pomocą której można kontrolować siłę mięśni dna miednicy. W ten sposób zarówno lekarz prowadzący, jak i sam pacjent jest w stanie świadomie pracować nad wydolnością mięśni odpowiedzialnych za prawidłowe oddawanie moczu.
W trudnych przypadkach nietrzymania moczu jedynym rozwiązaniem będzie zabieg operacyjny. Może być wykonany mało inwazyjnie, u kobiet przez pochwę, ale także jeśli są wskazania, przez powłoki brzuszne.
Zabieg polega na umieszczeniu pod cewką moczową specjalnej taśmy, która ma ją wspierać i uniemożliwiać samoistny wyciek moczu. Leczenie jest bardzo skuteczne i daje bardzo dobre efekty.