Leczenie otyłości

Scale with differnt foods.

Otyłość jest współcześnie problemem, z którym boryka się coraz większa rzesza ludzi. Występuje ona zwłaszcza w społeczeństwach wysoko rozwiniętych, gdzie ludność ma do czynienia z żywnością wysoko przetworzoną, w której składzie znaczącą rolą odgrywają tłuszcze oraz cukier oraz inne substancje słodzące. Duża część społeczeństwa spożywa pokarmy, których skład wpływa na nieprawidłową wagę ciała właśnie. Co istotne, pokarmy tego typu są spożywane w dużej ilości przypadków już od najmłodszych lat.

Wiele reklam adresowanych jest bowiem w dzisiejszych czasach także do najmłodszych konsumentów.

Sprawdź także: Mezoterapia – skuteczny zabieg usunięcia zmarsczek

A wiele z reklamowanych produktów, choć adresowane są jako jedzenie dla dzieci, nie spełniają wymogów zdrowego i pełnowartościowego pokarmu. W dużej ilości przypadków mowa tu na przykład o słodyczach, słodkich napojach oraz jedzeniu typu fast food.

Efektem spożywania produktów tego typu jest odkładanie się zbędnego tłuszczu i cukru w organizmie, co bezpośrednio prowadzić może właśnie do zwiększenia masy ciała oraz zakłócenia prawidłowego BMI. Problem ten dotyka różnych grup wiekowych. Najwięcej ludzi otyłych spotyka się w krajach wysoko rozwiniętych, takich jak na przykład Stany Zjednoczone, czy kraje Europy zachodniej. Również w Polsce otyłość staje się coraz szerzej występującym zjawiskiem społecznym, zwłaszcza w młodszych grupach wiekowych społeczeństwa.

Otyłość to nie tylko problem estetyki.

Zbyt duża masa ciała oraz zbyt duża ilość tłuszczu to przyczyna również wielu problemów zdrowotnych – mowa tu choćby o takich schorzeniach, jak problemy z sercem, cukrzyca typu drugiego, kłopoty z prawidłowym krążeniem krwi w organizmie, co doprowadzić może do zwężenia się naczyń krwionośnych. Problemy zdrowotne, wynikające z otyłości to także między innymi: bezdech senny, żylaki kończyn dolnych oraz nowotwory oraz bezpłodność.

Warto dodać, iż otyłość spowodowana może być nie tylko złym odżywaniem się, które bogate jest w tłuszcze oraz cukry złożone. Istnieje także cały szereg czynników wtórnych, które mogą być przyczyną otyłości. Mogą to być na przykład zaburzenia hormonalne związane z nieprawidłową czynnością tarczycy, a także między innymi: organiczne uszkodzenie podwzgórza, zespół Turnera, zespół Cushinga oraz inne schorzenia. Z tego powodu ważne jest, by w wypadku otyłości przebadać się gruntownie, by móc ewentualnie wykluczyć pewną grupę schorzeń, która może być odpowiedzialna za otyłość.
Ustalenie przyczyn otyłości może bowiem pomóc w walce z nią.
Naprzeciw oczekiwaniom osób, które borykają się z otyłością i chcą ją zwalczyć wychodzą tak zwane poradnie leczenia otyłości.

Poradnia leczenia otyłości pomoże pacjentowi w poprawie jego stanu zdrowia poprzez zrzucenie zbędnych kilogramów właśnie.

Można oczekiwać w niej pomocy profesjonalistów, którzy do tematu podchodzą w sposób medyczny oraz psychologiczny. Czasem, by schudnąć nie wystarczy bowiem jedynie sama silna wola – zwłaszcza, gdy do czynienia mamy z dużą otyłością. Poradnie tego typu można znaleźć w większości dużych miast w Polsce.

Artykuł powstał przy współpracy z portalem http://www.artykulynazdrowie.net.pl/