Jak zatrzymać wypadanie włosów?

Włosy to naturalna ozdoba człowieka. Są z nami od narodzin, aż po śmierć. Dbamy o nie, pielęgnujemy, stylizujemy i dzięki nim czujemy się piękni i atrakcyjni. W prawidłowych warunkach tracimy ich ok.100 dziennie. Zdarzają się jednak sytuacje, gdy z przyczyn patologicznych tracimy ich znacznie więcej, niż w normalnych, niezaburzonych warunkach. Jak powstrzymać wypadanie włosów?

Czynniki genetyczne i zaburzona gospodarka hormonalna ustroju to najczęstsze przyczyny wypadania włosów. Na genetykę, co prawda wpływu nie mamy, ale możemy w inny sposób zaradzić powstawaniu dihydrotestosteronu, który jest bezpośrednią przyczyną nadwrażliwości na pochodne testosteronu. Generalnie, kora nadnerczy zarówno kobiet jak i mężczyzn wytwarza testosteron, który przez enzym 5-alfa-hydroreduktazę, jest rozkładany do 5-hydrotestosteronu lub dihydrotestosteronu. Właśnie te pochodne męskiego hormonu oddziaływują na receptory zawarte w mieszkach włosowych i przez to przyczyniają się do kaskady reakcji, które sprawiają, że wydzielane są odpowiednie czynniki odpowiadające za regulację cyklu włosowego. Nietrudno się domyślić, że jeśli, zaburzony zostanie cykl życia włosa, te mają prawo zacząć wypadać. W takiej sytuacji, łysienie postępuje albo poczynając od tworzenia charakterystycznych zakoli, przez „wysokie czoło”, w kierunku czubka głowy, albo przez ostre przerzedzenie włosów począwszy od wierzchołka. Zwykle płat potyliczny pozostaje nienaruszony. W przypadku podejrzenia schorzenia, należy iść do lekarza trichologa, który zaleci dodatkowe badania i skieruje na odpowiednią terapię.

Niedobór bądź nadmiar niektórych minerałów może być przyczyną wypadania włosów. Anemia spowodowana brakiem żelaza lub witaminy B2 czy B12 jest czynnikiem predysponującym do wypadania. Warto zrobić badania krwi, by się o tym przekonać. Wymienione związki znajdziemy w burakach, wątrobie, rybach i warzywach strączkowych.

Zobacz: Domowe sposoby na wypadanie włosów

Gdy w naszym organizmie toczy się infekcja bądź stan zapalny, komórki immunologiczne mogą wytwarzać substancje, które niszczą mieszki włosowe. Podobnie jest z patogenami. W przypadku zakażeń, wytwarzaną pewne substancje, jakie atakują mieszki włosowe.

Nieodpowiednia pielęgnacja – włosy nadmiernie traktowane ciepłym powietrzem (np. z suszarki), lokówką czy prostownicą, mają prawo być osłabione i wypadać.

Leki – niejednokrotnie, to zażywane przez nas lekarstwa mogą być skutkiem ubocznym. Warto przeczytać ulotkę przed zażyciem.

Stres – zbyt duża ilość kortyzolu może negatywnie działać na jakość naszych keratynowych tworów.

By poprawić kondycję włosów zwłaszcza zimą, warto zainwestować w profesjonalne maseczki, albo samemu je przygotować – idealnym sposobem na piękne, błyszczące włosy jest jajko z odrobinką chłodnej wody albo płukanka przygotowana z pokrzywy, czarnego bzu czy szałwii. Nic jednak, nie zastąpi profesjonalnej wizyty w gabinecie trichologicznym. Lekarz specjalista oceni jakość włosów i dogłębnie zbada źródło dolegliwości.