Trycholog – specjalista od łysienia androgenowego i nie tylko

Łysienie androgenowe jest najczęstszą przyczyną utraty włosów u mężczyzn, ale dotyczy także kobiet. U jego podstaw leży niekorzystny wpływ nadmiaru męskich hormonów płciowych – androgenów na włosy. U mężczyzn androgeny syntetyzowane są w dużych ilościach przez jądra i korę nadnerczy, zaś u kobiet niewielkie ilości testosteronu syntetyzują jajniki i nadnercza.

Testosteron oraz jego pochodna – dihydrotestosteron, wywierają szereg niekorzystnych wpływów na włosy:

  • powodują znaczne ścieńczenie włosów
  • prowadzą do zaniku mieszków włosowych, a zatem – wypadania włosów
  • skracają cykl wzrostu włosa
  • wydłużają okres, w którym mieszki włosowe wytwarzają nowe włosy

Efektem takich niekorzystnych zmian jest u mężczyzn utrata włosów na obszarze czołowo – skroniowym i na czubku głowy. U kobiet natomiast brak jest miejsc całkowitego wyłysienia, dochodzi natomiast do znacznego przerzedzenia włosów na centralnej i przedniej powierzchni głowy. U kobiet dodatkowymi objawami nadmiaru androgenów jest łojotok skóry głowy, trądzik i nadmierne owłosienie na całym ciele.

Czytaj więcej: http://androgenowe.net.pl – poradnik dla pacjenta z problemem łysienia

Jakie schorzenia prowadzą do zaburzeń hormonalnych z podwyższonym poziomem androgenów? U mężczyzn jest to nadmierna konwersja testosteronu do dihydrotestosteronu oraz zwiększona wrażliwość włosów na ich działanie. Takie zaburzenia są uwarunkowane genetycznie. Natomiast kobiety syntetyzują zbyt duże ilości androgenów w stanach niedoboru estrogenów (menopauza, zespół policystycznych jajników) lub guzach jajnika. W związku ze złożonym charakterem mechanizmów prowadzących do łysienia androgenowego, leczeniem tego problemu musi zająć się specjalista.

Dermatolog wyspecjalizowany w schorzeniach włosów i skóry głowy to trycholog. Punktem wyjścia jest dokładny wywiad lekarski, uwzględniający stosowane leki, zdiagnozowane choroby i występowanie łysienia w rodzinie. Niekiedy pomocniczo wskazane jest wykonanie badań laboratoryjnych oraz konsultacja ginekologiczna czy endokrynologiczna. Ponadto trycholog dokonuje dokładnej oceny skóry głowy, mieszków włosowych i włosów wykorzystując:

– wideodermoskopię, czyli badanie skóry głowy i ujścia mieszków włosowych przy pomocy powiększającej kamery cyfrowej czyli – trichoskopię
– trichogram, czyli mikroskopowe badanie włosów
– badanie histopatologiczne skóry pobranej na drodze biopsji

Po postawieniu rozpoznania wdrażane jest odpowiednie leczenie. W leczeniu łysienia androgenowego stosowane są leki o działaniu antyandrogennym, czyli hamujące konwersję testosteronu do dihydrotestosteronu oraz zmniejszające wrażliwość tkanek na jego działanie. Doustnie pacjenci zażywają finasteryd, spironolakton lub – w przypadku kobiet – doustną antykoncepcję hormonalną. Ponadto stosowane są preparaty stosowane zewnętrznie, aplikowane na skórę głowy. Dzięki zawartości substancji pobudzających krążenie krwi skóry głowy (kofeina, minoksidil) mieszki włosowe są odżywione a włosy pobudzone do wzrostu.