Liszaj płaski

Liszaj płaski może pojawić się niemal na każdej części ciała. Najczęściej zauważalny jest na dłoniach, barkach, kostkach, nadgarstkach i tułowiu. Liszaj jest chorobą dermatologiczną, która wymaga leczenia – musimy wiedzieć, że postać nadżerkowa tego schorzenia może przemienić się nawet w zmiany nowotworowe.

 

Jak rozpoznać liszaj płaski?

 

Diagnoza tego schorzenia nie jest trudna i dokonuje jej dermatolog. Na skórze ciała zauważyć można czerwone bądź sine grudki, które powodują silny świąd. To właśnie on zmusza pacjenta do skonsultowania się z lekarzem – dzięki temu choroba może być leczona już we wstępnej fazie rozwoju.

Sprawdź także: Jakie znamy czynniki sprzyjające pękaniu naczynek?

Liszaj płaski to również wykwity na błonach śluzowych w jamie ustnej, narządach płciowych czy spojówkach – w takiej postaci pojawia się u około 50% chorych jednak trzeba przy tym zaznaczyć, że liszaj na błonach śluzowych narządów płciowych niezwykle rzadko występuje u kobiet, najczęściej cierpią na niego mężczyźni a zmiany zauważyć można na żołędziu.

Najgorsza jest nadżerkowa odmiana liszaja. Ta pojawia się na niemal na każdej części ciała a nieleczona może nawet doprowadzić do nowotworu. Samo leczenie tej postaci również nie jest łatwe, do tego może trwać nawet kilka lat.

 

Kto jest narażony na występowanie liszaja płaskiego?

 

Na liszaj płaski najczęściej chorują osoby po 40 roku życia, głównie są to kobiety. Uznaje się również, że wpływ na pojawienie się tej choroby mają zmiany psychiczne, stany nerwowe czy przewlekły stres. Niekorzystny wpływ może mieć też zażywanie leków z solą złota. Liszaj płaski pojawia się też częściej u osób, które borykają się z chorobami wątroby, na przykład marskością, zapaleniem typu B bądź C.

 

Szanse na wyleczenie

 

Liszaj płaski w postaci zmian na mieszkach włosowych (często choroba doprowadza do całkowitego wyłysienia) i płytkach paznokci jest nieuleczalna. Leczyć można postać skórną i na błonach śluzowych jednak niewiedza dotycząca jednoznacznej przyczyny pojawienia się tego schorzenia doprowadza do tego, iż liszaj bardzo często nawraca. Niwelując jedynie objawy liszaja doprowadza się do stanu, gdzie aż 95% pacjentów zauważa nawrót już w czasie dwóch pierwszych lat od zakończenia kuracji pierwotnej.

Właśnie dlatego tak konieczne jest indywidualne podejście do każdego pacjenta.

„Znane są czynniki prowokujące pojawienie się liszaja płaskiego, więc możemy skupić się na profilaktyce, ale też na leczeniu skutków choroby. Niezbędny jest do tego zespół wysokiej klasy specjalistów, którzy będą mogli korzystać z nowoczesnego sprzętu oraz nowinek świata nauki, który nie ustaje w poszukiwaniu skutecznych terapii, jakie pomogą poradzić sobie z tą dermatozą. W Clinica Dermatologica pracują wyłącznie lekarze, którzy doświadczenie kliniczne uzupełniają aktywnością naukową, więc na pewno będziemy w stanie dobrać terapię opartą o najnowsze osiągnięcia świata medycznego –

zapewnia dr n. med. Igor Michajłowski z Clinica Dermatologica w Gdańsku.

Mając na myśli skuteczne leczenie chodzi tu przede wszystkim o terapię łączoną – leczenie ogólne wraz z kuracją miejscową sterydami o działaniu przeciwzapalnym i przeciwświądowym przyczyni się do pełnego pozbycia się zmian skórnych już średnio w ciągu 6 tygodni.

Źródła:

http://twojwenerolog.pl/inne/liszaj-plaski/
http://naszezdrowie.org.pl/porady/liszaj-plaski/