Zmarszczki powstają w nieuniknionym procesie starzenia się skóry. Pojawiają się w pierwszej kolejności na skórze twarzy, w wyniku niedostatecznej produkcji substancji, takich jak kolagen, elastyna czy kwas hialuronowy. Według dermatologów, proces powstawania zmarszczek uwarunkowany jest przede wszystkim genetycznie, ale zależy tez od czynników środowiskowych czy sposobów pielęgnacji skóry. Wylicza się, iż pierwsze zmarszczki powstają mniej więcej około 20 roku życia każdego z nas.
Sprawdź także: Jak leczyć i łagodzić przewlekłą pokrzywkę?
Zmarszczki są niekorzystnym czynnikiem, według obecnych kanonów piękna uznawane są wręcz za zmiany nieestetyczne. Właśnie dlatego coraz bardziej popularne są wszelkiego rodzaju techniki, dzięki którym można nie tylko powstrzymać proces starzenia się skóry, ale również niwelowania tych bruzd, które już są widoczne na skórze twarzy. Na szczęście, dzisiaj dostępne są nieinwazyjne metody, które coraz częściej wykluczają konieczność przeprowadzania chirurgicznych operacji plastycznych. To prawdziwa rewolucja na rynku kosmetycznym i trzeba przyznać, że „pierwsze skrzypce” w tej dziedzinie gra dzisiaj medycyna estetyczna a skalpel odszedł już niemalże do lamusa.
Jak zapobiegać dzisiaj powstawaniu zmarszczek?
Przede wszystkim ważna jest odpowiednia pielęgnacja – stosowanie właściwie dobranych do rodzaju skóry kosmetyków to klucz do sukcesu. Warto zapobiegać przede wszystkim nadmiernemu przesuszaniu skóry, należy ją też każdego dnia dokładnie oczyszczać bowiem kurz i wszechobecny smog nie działa korzystnie. Destrukcyjnie działają również promienie słoneczne w nadmiernej ilości oraz dym papierosowy.
Okazuje się, że skuteczne są również różnego rodzaju zabiegi z zakresu medycyny estetycznej, które nie tylko usuwają obecne już zmarszczki, ale można je stosować jeszcze zanim te w ogóle się pojawią. Dzięki temu opóźnia się proces starzenia skóry.
Zaleca się wykonywanie peelingów kosmetycznych, tych o działaniu silnie złuszczających i liftingujących skórę. Co więcej, w celu pielęgnacji skóry zaleca się stosowanie zabiegów mikrodermabrazji a nawet mezoterapii mikroigłowej, dzięki czemu skórę pobudza się do naturalnej regeneracji a w głąb jej tkanek lepiej wchłaniane są indywidualnie dobrane preparaty witaminowe.
Uznaje się również, że zapobiegawczo można stosować osocze bogatopłytkowe, pozyskiwane z własnej krwi i wstrzykiwane w poszczególne partie skóry oraz toksynę botulinową, czyli popularny botoks (jednak nie wcześniej niż przed 25 rokiem życia).
Co ciekawe, te same metody stosowane są w celu walki z istniejącymi już zmarszczkami. Do innowacyjnych technik, dzięki którym możliwe jest również usuwanie zmarszczek całkowicie bezpieczny i nieinwazyjny dla stanu zdrowia pacjenta zaliczyć można też laseroterapię. Laser Harmony XL czy Laser Maximus to obecnie najczęściej wykorzystywane urządzenia do walki ze zmarszczkami. Można je znaleźć w renomowanych gabinetach dermatologicznych i klinikach medycyny estetycznej, bo to właśnie tam w sposób w pełni profesjonalny można skorzystać z zabiegów, dzięki którym odmłodzimy się co najmniej o kilka lat.