Niestety, trądzik różowaty należy do chorób nie tylko bardzo uciążliwych, ale i przewlekłych. Oznacza to, iż jego leczenie jest długotrwałe i nie zawsze całkowicie skuteczne. Co więcej, obecnie zaleca się jednoczesne stosowanie kilku metod walki z trądzikiem, bo tylko wtedy można te zmiany skórne niwelować i nie dopuszczać do pojawienia się nawrotów choroby.
Trądzik różowaty może być mylony także z innymi schorzeniami skórnymi. Nie pomaga sam fakt, iż może on rozwijać się nawet 30 lat zanim pojawi się z najbardziej ostrym stadium. To właśnie na początku najtrudniej jest go prawidłowo zdiagnozować – rumień czy czasowe podrażnienie twarzy nie jest zupełnie kojarzony z trądzikiem różowatym, tym bardziej, że pojawia się on przecież u osób pomiędzy 40 a 50 rokiem życia a nie u nastolatków, w okresie dojrzewania.
Bardzo często zdarza się, że trądzik mylony jest z takimi chorobami jak:
Zapalenie okołoustne
Tak naprawdę nie wiadomo dlaczego nawet doświadczeni dermatolodzy tak często stawiają w tym przypadku mylną diagnozę. Mając do czynienia z trądzikiem różowaty diagnozują zapalenie okołoustne. Chociaż wykwity skórne mogą być podobne – to niewielkie, czerwonawe krostki z półpłynną mazią to jednak przy zapaleniu dotykają one bezpośrednio warg ustnych, w postaci trądzika różowatego zawsze wykwity pojawiają się na skórze obok.
Sprawdź także: Kto choruje na trądzik?
Zapalenie okołoustne może też pojawić się na podbródku i w fałdach oczodołów. Uznaje się, że jego przyczyną są zaburzenia hormonalne bądź promieniowanie ultrafioletowe.
Nużyca demodicosis
Chociaż jej objawy są podobne to przyczyny powstania znacznie się różnią. Tą chorobę wywołują bowiem roztocza, jakie bytują w mieszkach włosowych. Grudki pojawiają się wtedy na policzkach bądź powiekach i z czasem zamieniają się w złuszczenia czy żółtawe strupki.
Jak pielęgnować skórę?
W każdym z tych przypadków ważna jest właściwa pielęgnacja. To przede wszystkim stosowanie kosmetyków pozbawionych alkoholu. „Do oczyszczania twarzy należy stosować łagodne i niedrażniące produkty. Preparaty do mycia nie powinny zawierać alkoholu, a stosowana do mycia woda powinna być letnia. Po umyciu twarz powinna być osuszona delikatnie ręcznikiem oraz nawilżona specjalnymi preparatami. Pacjenci powinni unikać stosowania peelingów mechanicznych, a w trakcie dni słonecznych niezbędne jest używanie kremów z filtrem SPF 50+ oraz używanie kapeluszy ochronnych – mówi dr n. med. Marta Malek z Clinica Dermatologica.
Co więcej, niekorzystne są tez pewne czynniki, które zaostrzają stany trądzikowe. To na pewno działanie promieni słonecznych czy lamp w solarium, kąpiele w chlorowanej wodzie, kąpiele w zbyt gorącej wodzie, korzystanie z sauny, nieodpowiednia dieta – spożywanie alkoholu, słodyczy, potraw tłustych, ostrych przypraw. Niekorzystnie wpływa tez mróz i silny wiatr.
Jak leczyć?
Przede wszystkim stosuje się farmakoterapię w postaci maści do smarowania miejscowego o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbakteryjnym. Lekarze są jednak za stosowaniem kilku metod jednocześnie i właśnie dlatego tak chętnie proponują zabiegi z zakresu medycyny estetycznej. Doskonale sprawdza się laseroterapia czy mikrodermabrazja. W skrajnych przypadkach stosuje się zabieg chirurgiczny.
Źródła:
http://twojwenerolog.pl/inne/kto-choruje-na-tradzik-rozowaty/ |
http://naszezdrowie.org.pl/uroda/tradzik-rozowaty/ |