Pomocny alergolog

Żyjąc w ciągłym biegu, nie mamy czasu nawet na przygotowanie sobie dobrze zbilansowanego posiłku, przez co sięgamy po przetworzone i gotowe dania. Kosmetyki pełne konserwantów i barwników również nie ułatwiają sprawy, przyczyniając się do wzrostu ryzyka uczulenia się na jakąś substancję.

Coraz więcej odnotowuje się przypadków alergii nawet wśród najmłodszych. Co gorsze bardzo trudno ustalić jej przyczynę, a nieprzyjemne dolegliwości zyskują na sile. Przeprowadzenie testów alergicznych wydaje się więc być rozsądną decyzją.

 

Gdzie szukać pomocy

 

Testy alergiczne nie są wykonywane przez lekarzy rodzinnych, ale można poprosić ich o skierowanie do alergologa, który zajmuje się wykrywaniem i leczeniem alergii. Ma to szczególne znaczenie w przypadku nieustających poszukiwań uczulającej substancji. Tutaj możemy liczyć na specjalistyczną poradę i dobranie indywidualnej metody leczenia. Należy liczyć się z tym, że jako pierwsze będzie trzeba odpowiedzieć na pytania odnośnie objawów alergii i występowaniu uczuleń w najbliższej rodzinie, dlatego warto wcześniej się już nad tym zastanowić, aby niczego nie przeoczyć.

Wywiad lekarski jest podstawą do postawienia wstępnej diagnozy, a do jej potwierdzenia wykonuje się testy alergiczne. Zanim jednak do tego dojdzie, najczęściej zleca się wykonanie dodatkowych badań, aby wykluczyć inne możliwe przyczyny alergii. Na rodzaj testów alergicznych ma wpływ wiek pacjenta, objawy, a także przyjmowane leki. Najczęściej wykonuje się testy skórne i z krwi, gdzie obie metody są miarodajne.

 

Jaka metoda?

 

Jeśli chodzi o dzieci, (sprawdź testy alergiczne u dzieci) to testy skórne wykonuje się powyżej trzeciego roku życia, aby mieć pewność co do wyników. U młodszych może być problem z wiarygodnością, ponieważ skóra nie zawsze odpowie zgodnie z prawdą. Do tego typu testów nie trzeba się jakoś specjalnie przygotowywać. Jeśli pacjent przyjmuje leki przeciwhistaminowe, to należy odstawić je na kilka dni przed planowanym testem. Jest to konieczne, ponieważ niektóre leki mogą zaburzać wynik poprzez tłumienie reakcji skóry na alergen. Wszystkiego co niezbędne dowiemy się wcześniej od lekarza. Cały zabieg trwa średnio 30 minut i jest bezbolesny, co ma szczególne znaczenie dla najmłodszych pacjentów.

Natomiast jeśli dziecko jest za małe na testy skórne, bądź pacjent ma nasilone dolegliwości, wówczas lekarz zleca testy alergiczne z krwi.

W tym przypadku leki nie mają większego wpływu na wynik testu. Minusem tej metody jest mniejszy wachlarz wykrywanych alergenów niż w przypadku testów skórnych. Samo badanie jest bardzo krótkie i trwa zwykle tyle, ile pobranie krwi. Testy skórne wykonywane na podstawie skierowania od lekarza są bezpłatne.

Artykuł współtworzony z redakcją portalu http://zdrowecialomag.pl/