juak określić rodzaj cery

Każda skóra jest inna i ma swoje indywidualne potrzeby. Istnieje jednak kilka typów cery, które w dużym stopniu różnią się między sobą. Warto sprawdzić swój typ i przekonać się jaka pielęgnacja będzie najskuteczniejsza.

 

Rodzaj cery jest uzależniony przede wszystkim od intensywności pracy gruczołów łojowych. Znajdują się one w skórze i produkują naturalne substancje odpowiedzialne za ochronę oraz nawilżanie. Zarówno ich niedobór, jak i nadmiar może prowadzić do powstawania mało estetycznych zmian. Rozpoznanie rodzaju cery jest łatwiejsze dzięki testowi chusteczki.

 

Skóra sucha

 

Taka cera charakteryzuje się stosunkowo mało aktywnymi gruczołami łojowymi. Po przyłożeniu chusteczki higienicznej do twarzy o suchej skórze, na materiale nie zostanie żaden ślad. Osoby, które mają taką cerę zazwyczaj skarżą się na nieprzyjemne uczucie ściągnięcia naskórka, zwłaszcza po umyciu twarzy. Jednocześnie często mogą zauważyć zmiany w postaci łuszczących się skórek. Jedynym sposobem na usuwanie takich problemów jest dokładne nawilżanie i natłuszczanie skóry. Odpowiednia pielęgnacja ma ogromne znaczenie przede wszystkim zimą, kiedy twarz będzie narażona na ciągły kontakt z wiatrem i zimnem. W takim przypadku brak odpowiedniej warstwy ochronnej będzie powodował dodatkowe wysuszanie i podrażnienia.

 

Skóra tłusta

 

Tłusta cera to prawdziwa zmora wielu osób. W takim przypadku gruczoły łojowe mają tendencję do produkowania naprawdę dużych ilości sebum. Niestety prowadzi to do zatykania ujść mieszków włosowych, czyli porów.

Sprawdź także: Leczenie liszaja twardzinowego

Efektem są mało estetyczne zaskórniki i inne zmiany, w tym również trądzik. Istnieje wiele różnych przyczyn przetłuszczania się skóry. Często za takie zjawisko może być odpowiedzialny niewłaściwy poziom hormonów. W takim przypadku walka ze zmianami jest bardzo trudna. Na rynku dostępnych jest wiele kosmetyków stworzonych specjalnie do tego rodzaju cery. Po przyłożeniu chusteczki higienicznej do takiej skóry można zauważyć duże, wyraźne plamy na całej powierzchni.

 

Skóra mieszana

 

Jest to zdecydowanie najczęściej występująca cera. Po wykonaniu testu na chusteczce pojawi się bardzo charakterystyczny ślad w kształcie T. Oznacza to, że sebum jest produkowane przede wszystkim na nosie, czole, a także w okolicach brody. Osoby z takim typem skóry mają często duże problemy z właściwą pielęgnacją. Wynika to z faktu, że muszą dobrać kosmetyki, które będą dbały zarówno o części twarzy, które się przetłuszczają, jak i te, które są suche. Na szczęście na rynku dostępnych jest coraz więcej kosmetyków o takim działaniu, dlatego można znaleźć rozwiązania, pozwalające na odpowiednią pielęgnację.

Artykuł powstał przy współpracy z portalem http://poradnikzdrowia.net/

Źródła:

http://medicinemag.pl/najlepszy-koktajl-na-piekna-cere/

Prawidłowe określenie rodzaju cery ma duże znaczenie